21.2.2018 / Gösterim Sayısı : 861

ÇİFTÇİYE 300 KOYUN PROJESİ

ÇİFTÇİYE 300 KOYUN

​Çiftçileri Beştepe'de ağırlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip ERDOĞAN, köyüne dönen ailelere 300 koyun projesinin detaylarını açıkladı. Bir milletin özgürlüğü için ekonomik imkanları ne kadar önemliyse tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeterli olması da o derece şarttır. Ülkelerin yükselişi de batışıda tarımla başlıyor. Bunun için güçlü Türkiye'nin yolunun güçlü tarımdan geçtiğini unutmamalıyız.

300 KOYUN PROJESİNİN DETAYLARI

300 Koyun Projesi kapsamında; 'Üretici Şartlarına Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi' açıklandı. Buna göre;

TİGEM, Ziraat Bankası aracılığı ile sözleşme imzalayacağı yetiştiriciye 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Bakım. besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verilecek. TİGEM, doğacak kuzuların alımını garanti edecek ve taban alım fiyatını önceden belirleycek. Üretilecek yapağı ve süt yetiştiricinin olacak.

TİGEM, Ziraat Bankası aracılığı ile; üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedelini avans olarak verecek. Bunun yanında sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere kensi işletmelerinde eğitim verecek. Sütten kesimi müteakip kuzuları alarak, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye ödenecek. Üretici hayvanlara TARSİM sigortsını yaptıracak.

Üretici başına 300 başa kadar küçükbaş hayvan verilerek, toplamda en az 1.666 üretici ile sözleşme, olmak üzere toplam 500.00 baş ilave kadro artışı ve üretim materyali sağlanacak.

Başvurular 21.02.2018 tarihi ile elektronik ortamda başlamıştır.

BAŞVURU SÜRECİ ŞÖYLE İŞLENECEK:

1. www.300koyun.tigem.gov.tr internet adresinde ön başvuruların alınması,

2. Başvurularun TİGEM tarafından değerlendirilmesi,

3. Tigem tarafından başvurları kabul edilen yetiştiricilerin Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmesi,

4. Kazananların duyurulması,

5. Kredisi onaylanan yetiştiriciler ile Ziraat Bankası ve TİGEM arasında sözleşmelerin imzalanması.


''