2.5.2018 / Gösterim Sayısı : 246

“Organik Saklı Şehirler Projesi” Kapsamında İtalya’ya Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi

#İtalya Gezisi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve Hakkâri Valiliği İl Özel İdaresi Genel sekreterliği tarafından finanse edilen Organik Saklı Şehirler Projesi kapsamında İtalya'ya çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK, İl Özel İdaresi Genel Sekteri Osman KIZILBAN, İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü İbrahim BESİ, Hakkâri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Personeli ve Proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi İdris UCE ve kadın üreticiler katıldı. İtalya'daki tarımsal üretimleri, Organik tarım işletmelerini, modern teknikleri, Tarımsal yenilikleri ve seraları yerinde ziyaret eden heyet ayrıca merkezleri İtalya'nın Başkenti Roma'da olan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonunu (İFAD), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünü (FAO) ve Bologna'da bulunan Avrupa'nın en köklü üniversitelerinden olan Bologna Üniversitesi gibi önemli kurumları da ziyaret ederek bir dizi görüşme gerçekleştirdi. İlgili kuruluş temsilcilerinin çok sıcak karşıladığı heyet; Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonuna ( İFAD) Hakkâri İlinin Tarımsal ve Hayvancılık potansiyeli ile ilgili de değerlendirmelerde bulunuldu. İlimizin Tarım ve Hayvancılık potansiyeli ve Organik Tarım potansiyeli üzerine bir rapor isteyen İFAD yetkililerine; Hakkâri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK ilgili raporun en kısa zamanda gönderileceğini belirtti.

Hakkâri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışma ziyaretinde özellikle Organik Tarım ve Tarımsal Üretimler ile ilgili önemli gelişmeler sağlandı. Organik Tarım, Bitkisel üretim, Hayvansal üretim, Örtü altı ve diğer tarımsal üretim alanlarında iyi örnekleri yerinde görmek, tarımsal üretim işletmelerinde bilgi ve deneyim almak ve yapılan çalışmaları yerinde incelemek amacıyla 8 gün süreyle gerçekleştirilen eğitim ziyaretinde Organik Tarım üretimi yapan kooperatiflere de gidildi.

İtalya'ya gerçekleştirdikleri ziyaretlerinin çok verimli geçtiğini dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK ve proje katılımcıları birçok bilgiyi ve yeniliği yerinde görme fırsatı bulabildiklerini ayrıca bu teknik gezinin ileriki çalışmalarında çalışma ekiplerine büyük katkı sağlayacağına inandıklarını belirtiler.

Hakkâri Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sevda KESKİN ve projedeki diğer kadın üreticiler bu verimli teknik gezi ile kendilerini  Hakkâri ilinde özel ve ayrıcalıklı hissettiklerini bu güzel hisleri kendilerine kazandıran başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA' ya, Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK' a, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına ve Daire Başkanlığı bünyesindeki Kırsalda Kadın Hizmetleri Birimine, İl Özel İdaresi Genel Sekteri Osman KIZILBAN'a, Hakkâri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vahap ŞİMŞEK' e, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İsmail TUNÇ'a, Proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi İdris UCE' ye teşekkürlerimizi ve saygılarımızı arz ederiz dediler.


''