1.6.2018 / Gösterim Sayısı : 273

Lider Çocuk

#lider çocuk 2018

29,30,31 Mayıs- 1 Haziran 2018 tarihlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından Lider Çocuk Tarım Kampı düzenlendi.

Bakanlığımızca her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir. 2018 yılı kamp programının teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda; Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığımız işbirliğinde yürütülen "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda Lider Çocuk Tarım Kampı uygulamasına katılan çocuklara bu konu ile ilgili eğitimler vermesi faaliyet ve etkinliklerin yapılması planlanmıştır.

Lider Çocuk Tarım Kampı kapsamında 29 Mayıs 2018 Tarihinde Cumhuriyet İlk Okulu, Atatürk İlk Okulu, Şehit Selahattin İlk Okulu ve Yunus Emre İlk Okulundan 20 Öğrenci İl Müdürlüğümüzü gezdi ve Kurum birimlerini tanıttık İl Müdürlüğümüz Toplantı salonunda çocuklara "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda sunum yapıldı ve bilgi verildi. 4 Okuldan gelen  4. Sınıf öğrencilerinden oluşan çocuklarımıza Yenilebilir Yabani Bitki Türlerini tanıtmak amacıyla 30 Mayıs 2018 tarihinde  Bay Köyüne, 31 Mayıs 2018 tarihinde de Çimenli Köyüne teknik gezi düzenlendi. Lider Çocuk Tarım kampına katılan öğrencilerimizle 3 gün boyunca uygulama alanlarında fotoğraf çekimi gerçekleştirildi. İl Müdürlüğümüzde ve Gidilen Köylerde kamp öğrencilerimize yenilebilir Yabani Bitkiler gösterilerek bilgi verildi.

Lider Çocuk Tarım Kampı Programı 1 Haziran 2018 tarihinde Lider Çocuk Tarım Kampı katılım sertifikalarının dağıtılmasıyla son bulacaktır. 


''