16.10.2018 / Gösterim Sayısı : 53

Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Görevlilerince Okulların Kantin ve Yemekhanelerinin Denetimleri Yapılmıştır.

#2018 okul kantini
İlimizde 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün, yaygın ve özel eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren kantin, yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmeleri ile okul çevresinde yer alan gıda işletmelerine denetimler yapıldı.

Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Hakkari Belediyesi gıda kontrol görevlilerince birlikte titizlikle gerçekleştirilen denetimlerde; asgari teknik ve hijyenik şartlara uygun faaliyet gösterilmesi esas alınarak, satışa sunulan gıdaların son tüketim tarihi ve etiket bilgileri, gıdaların doğru şartlarda muhafaza edilme durumu, kullanılan alet ekipmanların uygunluğu, çalışanların hijyen eğitim sertifikaları, işletme, ekipman ve personel hijyeni konusunda kontroller ve bilgilendirmeler yapıldı.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK, “Başta çocuklarımız olmak üzere sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmek her insanın temel hakkıdır. Bu kapsamda eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte; okullardaki kantin, yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmeleri ile okul çevresindeki gıda satışı yapan işletmelere yönelik gıda kontrol ekibimizce yapılan denetimler sıklaştırılmıştır. Söz konusu resmi kontroller her sömestr döneminde en az bir defa olmak üzere yapılmakta olup, yaptığımız çalışmalar aralıksız devam edecektir.” dedi.


''