Şemdinli

İlçemiz

 • Yeri, Yüzölçümü ve Rakımı Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan ilçemiz tabiat güzelliği bakımından Hakkari ilinin en güzel ilçesidir. Türkiye'nin İran ve Irak'a hudut teşkil eden üçgeninde yer alır.
 • Yüzölçümü 1452 Km2, rakımı ise 1450 M.dir.
 • Bitki Örtüsü Genellikle dağlık olan ilçemiz alanının %45'i Ormanlık, %41'i tarıma elverişsiz alan, %10'u dört veya beş ay kullanılabilen çayır ve mera ve %4'ü tarıma elverişli alandır. Ormanlarda bulunan ağaçların cinsi genellikle meşedir.
 • Dağlar, Ovalar ve Yaylalar Bölgedeki önemli dağlar, Derecik bölgesinde Katina Tepe, Ortaklar bölgesinde Karadağ, Tahtataş Tepe, Süngü Tepe ve Akpınar Dağıdır. Ayrıca Eldir, Elmira, Geveroki dağları ilçemiz sınırları içerisindedir. Bölgemiz ova yönünden çok fakir olmasına rağmen büyük ve küçük 15 kadar yayla bulunmaktadır. En önemlilerinden Helane, Geveruk, Bestereş ve Kani Heyder sayılabilir. Yaylalar yılın Nisan ve Ekim aylarında barınmaya imkân verir.
 • Boğaz, Geçiş ve Gedikler Bölgemizde Haruna Geçidi, Şapatan Geçidi, Mezar Gediği, Ortaklar Gediği, Ulaşan Gediği, Katina Boğazı, Gilini Gediği, Su Gediği önemli gedik ve geçişlerdir.
 • Akarsular Bölgenin genelde kuzeyden güneye, doğudan batıya meyilli bir arazi yapısına sahip olması akarsu yönünden zengin olmasını sağlamıştır. Ancak akarsuların rejimi bu dağlık yapı nedeniyle düzgün değildir. En önemlisi Şemdinli Çayı'dır. Bu çaya bağlı Kayalar ve Tanyolu'ndan gelen koluyla, Güzelkonak bölgesinden gelen kolu, Zorgeçit bölgesinde birleşerek daha batıda Konur'dan gelen Gülkan çayıyla birleşip Ormancık bölgesinden geçip batıda Irak topraklarına akar. Diğer önemli akarsu güneyimizde Irak Devletiyle hududumuzu teşkil eden Hacıbey Çayıdır. Bu akarsular kış ve bahar aylarında köprüler dışında geçit vermezler. İlçemizde Göl, Gölet ve Baraj bulunmamaktadır.
 • İKLİM İlçemiz Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmasına rağmen iklimi oldukça değişiktir. Yazları oldukça sıcak geçmesine karşın, kışları genellikle kar yağışlı ve ılımandır. İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri yağmur, kışlar kar yağışlı olup, yaz mevsimi kurak geçer. Kar yağışı genellikle Ocak ayında gerçekleşir. Rüzgâr genellikle güneybatıdan eser ve en şiddetli görüldüğü ay Kasım ayıdır. Yüksek zirvelerde kış aylarında sis görülür. Şemdinli-Yüksekova karayolu belli yerlerde kış aylarında buzlanma yapar, yoğun kar yağışı, çığ ve aşırı rüzgarın etkisi ile belirli zamanlarda kapanır. EKONOMİK ALTYAPI İlçe Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.​ TARIM İlçemizde 6700 hektarlık alanda sulu ve kıraç koşullarda tarımsal faaliyetler sürdürülmektedir. Sulamada güçlükler çekilmekte ve makinelı tarım yapılamamaktadır. Tarım arazisinin büyük bir bölümü Küçük parselli ve dağınık parsellerden ibarettir. Başlıca endemik bitkileri olarak araıcılıkta geven, tosi ve terslale sayılabilir.  SANAYİ Bölgemizde ticaret genelde canlı hayvan, hayvan ürünleri ve tarım ürünlerinden, Ceviz, Bal ve tütün alım satımına dayalıdır. Fabrika ve benzeri tesisler bulunmamaktadır.​​
  ​ ​

  İlçe Müdürü ​

   ​​ 1972 yılında Hakkari İli Şemdinli İlçesinde doğdu.İlk ve orta öğrenimini Şemdinli İlçesinde tamamladı.1990 yılında Çukurova Üniversitesi Zir.Fak.Tarım Ekonomisi bölümüne girdi.1994 yılında ziraat mühendisi olarak mezun oldu.1995-1996 yıllarında kısa dönem askerliğini yaptı.1997 yılında Milli Eğitim Bakanlığına sınıf öğretmeni olarak Hakkari iline atandı.1997-1998 yılları arasında Şemdinli Cumhuriyet İlköğretim Okulunda Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.1998-2001 yıllarında Şemdinli Öğretmenevi Müdürü olarak görev yaptı.2002 yılı Ocak ayında kurumlar arası geçiş ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığına atanarak Şemdinli İlçe Müdürlüğü emrine ziraat mühendisi olarak görevlendirildi.2003 yılı temmuz ayından itibaren Şemdinli Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde İlçe Müdür V.olarak görev yapmaktadır.Evli ve 2 çocuk babasıdır. ​ ​

  Fotoğraflarla Şemdinli

   


  ''